Mogens Bøggild (f. Hillerød 1901, d. København 1987)
Portrætbuste af Inge Finsen, ca. 1926. Usign. Brændt rødler på base af træ. H. inkl. base 40.
Proveniens: Inge Finsen Koefoed, 1958.
Har været restaureret. Limrester fra restaurering. Sorte pletter på håret. Mindre afskalninger og afsalg.
Moderne kunst og design, 15. august 2023
24 bud