2141/546
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3½/2”. Pendel med skærme af gul/opal glas. Fatninghus af kobber/messing. Skærmophæng med trådben, stemplet PH-2. Patented. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. Diam. 33.
Almindelig brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud