2104/532
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Stor skål af chamottestentøj, indvendigt i bund modelleret med stregmønster i relief. Dekoreret med gråbrun glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 12. Diam. 32,3.
Enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud