831/​25

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

Erhvervet af Statens Museum for Kunst i september 2012.

“Stue. Kunstigt lys. Paa et rundt Bord staar to tændte Lys i Sølvstager. Paa Bagvæggen en Birketræs-sofa. Tilhøjre et firkantet Bord”. 1909. Usigneret. Olie på lærred. 58×82.

Sophus Michaëlis og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 325.

Proveniens: Kunstnerens hustru Ida Hammershøi. På blændrammen er familien Hammershøis adresse skrevet: Strandgade 25. ABR auktion 265, 1971 nr. 45.

På maleriet ses de velkendte møbler fra kunstnerens hjem, derudover sølvlysestagerne, som bl.a. har en markant placering i “Møntsamleren” på Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Oslo og “Fem portrætter, Thielska Galleriet, Stockholm. Den specielle ovale indramning af motivet har Hammershøi bl.a. også brugt i et par malerier fra huset ”Spurveskjul", som han lejede. Mon det er et spejl?

Malerier, 18. september 2012

Vur­dering

1.000.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK