2103/740
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-1”. Sæt på fem stole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg udspændt med flagline. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. (5)
Stemplet “Denmark”.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stel med ridser, mærker og rust. Løs flagline samt pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag