2103/​740

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-1”. Sæt på fem stole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg udspændt med flagline. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. (5)

Stemplet “Denmark”.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stel med ridser, mærker og rust. Løs flagline samt pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK