1803/1609
Russisk ikon forestillende Decis, den velsignende Kristus, flankeret af Gudsmoder og Johannes døberen. Tempera på træ. 18.-19. årh. 54×47.
Afslag på kanter. Talrige krakeleringer. Ridser og mærker.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag