1803/​1609

Russisk ikon forestillende Decis, den velsignende Kristus, flankeret af Gudsmoder og Johannes døberen. Tempera på træ. 18.-19. årh. 54×47.

Afslag på kanter. Talrige krakeleringer. Ridser og mærker.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK