Bordlampe af delvis patineret bronze, Demeter stående ved stamme, opsat på trepas fod med dyrepoter. Tilhørende skærm medfølger. 20. årh.s begyndelse. H. inklusiv montering 90.
Lampeskærm med defekter, knækket bort og løse frynser. Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 31. maj 2018