Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Fire armstole af mahogni, ryg udspændt med fransk rørflet, sæder med lysebrunt patineret skind. Udført og delvist mærket hos Botium. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skind med pletter og skjolder. Flet med enkelte minimale defekter. Den ene stol med revnet skind i sæde, samme stol med defekt flet øverst.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
10 bud