2103/​803

Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)

Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)

“Kongeserien”. Fire armstole af mahogni, ryg udspændt med fransk rørflet, sæder med lysebrunt patineret skind. Udført og delvist mærket hos Botium. (4)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skind med pletter og skjolder. Flet med enkelte minimale defekter. Den ene stol med revnet skind i sæde, samme stol med defekt flet øverst.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

10 bud

3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK