1850/​534

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 566”. Sofabord af teak med massiv top, udtræksbakke og underliggende hylde. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. H. 53. L. 68. B. 54.

Præsenteret på Købehavns Snedkerlaugs 25. og 26. møbeludstilling, på Kunstindustrimuseet 1951 og 1952. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, side 186–191.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 3, gengivet og omtalt s. 212–213.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre varmemærker og skjolder.

Moderne kunst og design, 11. december 2018

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.000 DKK