900/​113

Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk design med stiliseret medaljon og afskårne hjørner. 20. årh.s begyndelse. 253×348.

Tæppet fremstår originalt, helt og anvendeligt med kanter og ender. Tæppet har senere frynser i begge ender, samt kanter der er senere overkastet. Tæppet er kort i luven/jævnt slidt.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

35.000 DKK

Hammerslag