Et par skjoldformede fibler af patineret bronze, gennembrudte med udskæring og mønstre, indvendigt med rest fra nålmontering af jern. 9.-10. årh. L. 11 cm. (2)
Proveniens: Fra en svensk samling. Aut. revisor, numismatiker og antiksamler Emil Månsson, 1896–1977.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019