1746/39
Max Nathan (f. Århus 1880, d. Kildekrog ved Hornbæk 1952)
To kvinder plukker blomster. Usigneret. Olie på lærred. 134×124.
Behov for let overfladerensning. Enkelte mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 13. november 2017
Vurdering
Hammerslag