2024/546
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 18”. Fritstående tre-personers sofa med ben af eg, sider, ryg og løse epeda hynder betrukket med lyst uld. Udført hos A.P. Stolen. L. 194.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 4, april 1952, side 62.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Ompolstret.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag