Foto endnu ikke klar
1950/​887

Fog & Mørup

Unika lysekrone af patineret messing, fem svungne arme med opadlysende fatninger, stanghængt med baldakin. Udført hos Fog & Mørup. H. 77. Diam. 43.

Proveniens: Hr. Torkov som var leder af møbelafdelingen ved Illums.

Patineret. Enkelte ridser og mærker. Smuds. Der medfølger fem defekter skærme af plastlignende materiale, disse rullet i kegleform. Disse skønnes ikke egnet til montering, men kan benyttes som skabelon til fremstilling af nye skærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK