12039/​84

Engelsk standur i kasse af egetræ, urskive af messing sign. Benjamin Shuckforth Diss, urværk med sekund og datoviser. 19. årh. H. 220. B. 45. D. 25.

Lodder, pendul og optræksnøgle medfølger.

Kunst, antikviteter & design, 24. september 2020

Ure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK