2045/210
Lille kinesisk forhæng af silke broderet med metalliske tråde med bord med kostelige ting og flagermus. 20. årh.s. første halvdel. L. 94 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Få pletter. Bagside delvist bleget.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag