1351/​618

Ole Wanscher, tilskrevet (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Cirkulært sofabord af mørkbejdset træ. Top med kehlet kant, midte med hul med prop. Messingsko. Udført for Illums Bolighus. H. 55. Diam. 135.

Proveniens: Sjællandsk herregård.

Tegn på brug, herunder ridser, mærker og skjolder.

Moderne kunst og design, 17. december 2013

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK