To kinesiske snusflasker af henholdsvis karneol og klart glas- imiteret bjergkrystal med krakeleringer, ovid form maske og hanke i siden, stående på oval ringfod. Propper af henholdsvis jade med base af perlemor, top af opal og rosa tourmalin? på sort base. Qing 19. årh. H. 8,3 cm og 8 cm. (2)
Proveniens: den klare snusflaske, fra en tidlig 20. årh samling, Paris Maitre Viviane Jutheau, L'Arcade Chaumet derefter i Ralph Dessaus samling
tiny chips at top rims - on both. Carneol Stopper loose spoon. Glass stopper with spoon
Varia, 21. marts 2019