899/​39

Henry Siddons Mowbray (f. Alexandria, Egypten 1858, d. Washington, Connecticut 1928)

En brændesamlerske i udkanten af en landsby. Sign. H. S. Mowbray. Olie på lærred. 54×74.

Mowbray var elev af Leon Bonnat i Paris fra 1879 til 1883, hvor Krøyer var elev fra 1877 til 1879, så måske har de lige nået at hilse på hinanden. Mowbray er mest kendt for sine lofts- og vægmalerier bl. a. i F. W. Vanderbilts residens og J. P. Morgan's Library begge i New York. I 1903 blev han udnævnt direktør for det Amerikanske Akademi i Rom.

Lærredet er vokset. Kanterne er forstærket. Mindre retoucher og enkelte mindre reparationer.

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag