912/​204

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

“To kalve i en stald”. Sign. J. Lundbye Juni. Olie på papir monteret på træ. 19 × 26.

På bagsiden betegnet af Karl Madsen: “At dette Billede er malt af J. Th. Lundbye og identisk med det min Bog Fortegnelse over hans Billeder under Nr. 6 opførte, bevidnes herved”. Sign. og dat. Karl Madsen Febr. 1916.

Karl Madsens fortegnelse over J. Th. Lundbyes malerier, 1895, nr. 6. Her beskrevet som dateret 1835.

Proveniens: Kunsthandler C. L. Foltmar (1895).

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK