2119/​744

Stig Lindberg (f. Umeå, Sverige 1916, d. Italien 1982)

En samling stentøj dekoreret med olivinglasur. Bestående af seks vaser og to skåle. Sign. Stig L., med studiohånd. Udført hos Gustavsberg, Sverige. H. 4,3–18,8. (8)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK