2119/744
Stig Lindberg (f. Umeå, Sverige 1916, d. Italien 1982)
En samling stentøj dekoreret med olivinglasur. Bestående af seks vaser og to skåle. Sign. Stig L., med studiohånd. Udført hos Gustavsberg, Sverige. H. 4,3–18,8. (8)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag