Willy Ørskov (f. Aarhus 1920, d. Helsingør 1990)
Uden titel, 1960. Usign. Sortpatineret bronze. H. 32×26×18.
Litteratur: Folke Edwards: “Willy Ørskov”, Serien “Profiler i dansk kunst”, Gyldendal, København, 1976, gengivet side 39. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet fra ovennævnte den 2. marts 1963. Kopi af original faktura medfølger.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021