2450/769
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
Skuffemodul af sortlakeret træ til “professorbordet”. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 9. L. 85. B. 40.
Udført for Kunstakademiets Arkitektskole i København.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, gengivet s. 176.
Nøgle medfølger ikke.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag.
Vurdering