2414/797
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Bogreol af eg med fire hylder, heraf er tre flytbare. Model Ry 8. Udført hos Ry Møbler. Udgået hos H.C. Møbler, plakette herfra. H. 180. B. 100. D. 34.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérafslag. Malingpletter.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag