1802/​1501

Kinesisk figur af forgyldt bronze i form af Avalokitesvara stående på lotusbase, skuldre flankeret af lotusblomster. Vægt 188 gr. 18. årh. H. 11 cm.

Proveniens: ØK direktør Holger Hansen. Derefter i arv.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 11. januar 2018

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK