1802/1501
Kinesisk figur af forgyldt bronze i form af Avalokitesvara stående på lotusbase, skuldre flankeret af lotusblomster. Vægt 188 gr. 18. årh. H. 11 cm.
Proveniens: ØK direktør Holger Hansen. Derefter i arv.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 11. januar 2018
Vurdering
Hammerslag