922/​70

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Et kaffeselskab i haven i Skagen en sommerdag. Sign. M. A. Olie på lærred. 46×54.

Personerne på maleriet er sandsynligvis: yderst til venstre Engel Saxild (1885–1966). Engel og hendes tvillingesøster Ella (1885–1973) var børn i Saxild-familien, som var naboer til Ancher-familien på Markvej. Ella emigrerede til USA i 1904 og er derfor ikke med på billedet. Yderst til højre ses sandsynligvis Henny Brodersen (1868–1960). Henny Brodersen var gift med kæmner Hans Brodersen, og hun havde taget sig af P.S. Krøyer (1851–1909) og datteren Vibeke (1895–1985) i de turbulente år efter, at Marie Krøyer (1867–1940) var blevet forelsket i Hugo Alfvén (1872–1960) og skilt fra Krøyer. De to små piger kunne være Engels døtre Merete (f. 1916) og Ruth (f. 1920) - i så fald er maleriet fra 1920'erne, hvilket passer meget godt overens med Anchers stil på dette tidspunkt.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?