921/​98

A. W. Boesen (f. Vigerslev 1812, d. Bologna 1857)

Portræt af Hermann Carmiencke (1810–1867). Sign. monogram. Bly på papir. Bladstørrelse 22×16,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 13, omtalt s. 31, afb. s. 31.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 5).

Født i Hamborg startede Hermann Carmiencke sin kunstneriske uddannelse i Tyskland. Carmiencke fik en nær tilknytning til Danmark og det danske kunstnermiljø gennem sit kunstneriske virke, og på opfordring af sin norske lærer, maleren Johan Christian Dahl (1788–1858), flyttede han til København i 1834 for at fortsætte sin uddannelse på Kunstakademiet. Sideløbende med sine studier på akademiet var han elev hos Christoffer Wilhelm Eckersberg (1783–1853). I 1845 fik han et legat, hvilket muliggjorde hans Italiensrejse. I Rom blev han en naturlig del af den skandinaviske kunstnerkoloni, og i portrættet af den dansk-tyske kollega har Boesen skildret Carmienckes blide, rolige væsen. Efter endt ophold i Italien vendte Carmiencke tilbage til Danmark, hvor han var hofmaler til Christian 8. (1786–1848). Det varede dog ikke længe, da Carmiencke grundet 1. Slesvigske Krig (1848–52) og de nationale modsætninger i forlængelse heraf måtte forlade Danmark og migrere til New York i 1851. Rejsen fra Danmark markerede Carmienckes brud med sit andet hjemland og det danske kunstmiljø, som han i mange år havde været en del af. Carmiencke døde i Brooklyn, New York, i 1867.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK