1709/​556

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Et par bordben med montering til bordplade af forkromet stål. Udført hos Andreas Tuck, Odense. 1960'erne. H. 68. B. 79. D. 23. (2)

Benene blev bl.a. monteret på følgende borde: AT 318, AT 319, AT 321, AT 322 og AT 325.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte overfladiske rustmærker. Rester efter mørtel.

Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag