1921/720
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
“Ring Chair”. Karmstol med stel af valnød. Betrukket med grøn Hallingdal uld. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Getama, 2016.
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
37 bud