2250/​7539

Else Alfelt (f. København 1910, d. sst. 1974)

To kompositioner. Begge sign. Else Alfelt 38. Linoleumstryk. Bladstørrelse 20×15. (2)

Udstillet: “Skandinaverne”, Charlottenborg, København, 25. november - 10. december 1939. Proveniens: John Buntzen. Tidligere forretningsfører for kunstnersammenslutningen “Skandinaverne”. Han erhvervede værkerne i årene 1938–39. Værkerne vil indgå i den kommende værkfortegnelse over Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts arbejder i private og offentlige samlinger; under udarbejdelse af museumsinspektør Lotte Korshøj, Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts museum.

Undersøgt i ramme. Bølger fra montering på papir. Papiret er gulnet.

CoBrA, 13. december 2022

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK