Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Græsbevokset gaard i Rønne”. Sign. monogram 14. Juli og dobbelt dateret 73. Olie på lærred. 33×41,5.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 146. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 338.
Proveniens: Varemægler Peter Broe. Generalkonsul Valdemar Glückstadts samling. Købmand J. Weimann i Odense og dennes familie til i dag.
Minimale krakeleringer. Mindre afskalninger ved kanten. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020