2023/​43

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Græsbevokset gaard i Rønne”. Sign. monogram 14. Juli og dobbelt dateret 73. Olie på lærred. 33×41,5.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 146. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 338.

Proveniens: Varemægler Peter Broe. Generalkonsul Valdemar Glückstadts samling. Købmand J. Weimann i Odense og dennes familie til i dag.

Minimale krakeleringer. Mindre afskalninger ved kanten. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
7.000 DKK