2226/877
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kommode af teak samt stel af eg. Front med ti skuffer med indfalsede greb. Senere, uoriginalt stel. Model 134. Udført og mærket hos C.M. Madsen for FBD Møbler. H. 94. B. 122. D. 44.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Restaureret.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
Vurdering
Hammerslag