Stor barok morter af bronzemalm prydet med horisontale bånd, foroven med inskription: Hinrich.From.Maren.Iacobs.Dater.1700. Firsidede øren. Tilhørende pistil med stamme og greb af støbejern. Dateret 1700. H. 21 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
14 bud