2016/​876

Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)

Barnestol af formbøjet, lamineret bøg med rødmalet justérbart sæde. Formgivet 1956. Udført hos Torben Ørskov & Co.

Litteratur: Mobilia 1956.

Brugsslitage, ridser og mærker. Afslag samt defekter i laminat. Finérskader.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag