2016/876
Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)
Barnestol af formbøjet, lamineret bøg med rødmalet justérbart sæde. Formgivet 1956. Udført hos Torben Ørskov & Co.
Litteratur: Mobilia 1956.
Brugsslitage, ridser og mærker. Afslag samt defekter i laminat. Finérskader.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag