1847/​701

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 2/1”. Væglampe med stel af messing. Fatningshus af hvid bakelit. Underskærm af matglas. Udført hos Louis Poulsen.

Over- og mellemskærm mangler. Underskærm med hårrevne. Stel med almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 20. november 2018

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

10 bud

2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK