1847/701
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 2/1”. Væglampe med stel af messing. Fatningshus af hvid bakelit. Underskærm af matglas. Udført hos Louis Poulsen.
Over- og mellemskærm mangler. Underskærm med hårrevne. Stel med almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
Vurdering
Hammerslag
10 bud