2414/​540

Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)

Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)

Sammenklappelig hvilestol af eg. Justérbar ryg med armlæn af patineret naturskind. Sæde, ryg samt nakkehynde betrukket med rosa stof. Formgivet 1964. Udført ca. 1960'erne hos snedkermester Poul Bachmann.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1964. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 4, ill. og gengivet s. 258–259. Litteratur: “Mobilia”, nr. 100, november 1963 og nr. 106, maj 1964.

Generelt god stand med patina og slid pga. alder og brug.Stel med overfladeridser og mærker, kanter med gamle hak og mindre afslag. Der mangler en messingskrue.Originalt lærred med slid, pletter og mindre defekter, enkelte reparationer og udskiftet bånd. Læderremme dels originale, dels senere udskiftet. Originale remme tørre og med tørre revner. Hynder i sæde, ryg og nakke nybetrukket og uden anmærkninger.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag