Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Oval bonbonniere af sterlingsølv. Låg med to indlægninger af Niellano. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1985, 36/100. Formgivet 1984. Vægt 280 g. H. maks. 5. B. 8,5. L. 12.
Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber 1930–1994”, Museet på Koldinghus, ill. i modelregister med model nr. 588, s. 209.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
935659 | ||
873649 | ||
823958 | ||
835280 |