2434/​507

Kay Bojesen, m.fl. (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Oval flakon af klart glas med facetdekor. Montering og prop af sølv. Proppen smedet med stiliseret ornamentik i relief, udført og prop stemplet hos Kay Bojesen. Proppens vægt 85 g. Glasdel ej stemplet. H. 18,5.

Glasflakonens underside med overfladeridser og mærker. Indvendigt med smuds.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

861902 1.550 DKK
910080 1.500 DKK