2434/507
Kay Bojesen, m.fl. (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Oval flakon af klart glas med facetdekor. Montering og prop af sølv. Proppen smedet med stiliseret ornamentik i relief, udført og prop stemplet hos Kay Bojesen. Proppens vægt 85 g. Glasdel ej stemplet. H. 18,5.
Glasflakonens underside med overfladeridser og mærker. Indvendigt med smuds.
Moderne kunst og design, 20. august 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud