2119/​861

Hans Hansen (f. København , d. sst.)

“Arvesølv 2”. Bestik af sølv og sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 3687 g. (112)

Bestående af: 12 store middagsknive L. 25,2., 12 middagsgafler L. 19,8., 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 13 kagegafler, 5 pålægsgafler, 1 flødeske, 2 frugtknive, 11 teskeer, 2 sauceskeer, 1 serveringsske med cirkulært laf, 1 stor serveringsske, 1 serveringsspade, 1 spejlægske, 1 smørkniv, 1 kanapéske.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle dele med mørke overfladepletter. 1 kagegaffel med indgravering på bagsiden af skaft.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

18.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

12.500 DKK