2027/776
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen
To syverstole og en bergerestol af hhv. bøg, rødlakeret træ og mahogni. Betræk af sort uld, rød uld og skind. Udført hos Fritz Hansen og Botium. (3)
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage, ridser, mærker huller, defekter og porøst skum.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
35 bud