Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Peter Hansen: Siddende kvinde rører smørfarve i margarinen. Forstudie og prøvetryk til plakat for A/S Faaborg Vegetabil-Margarinefabrik. Usign. Bly og vandfarve på papir samt litografi i farver. Bladstørrelse 37,4×25,8 og 49×35. Uindrammede. (2)
Akvarel med tegnstifthuller i hjørnerne. Pletter og mindre hul i højre side. Litografi med krøl og folder.
Kunst, antikviteter & design, 19. marts 2020
29 bud