Rensdyr, sæl, amuletdyr og figurer af ben og elfenben. Dorset og Thule kultur. Alaska og Canada. 19. årh. og tidligere. L. 1,5–9,5. (11)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
28 bud