1917/728
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Fire vaser af lertøj modelleret i hhv. rund, firkantet og oval form. Dekoreret med hhv. sort/hvid askeglasur og sort/turkisgrøn askeglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 8,7–12,9. (4)
Alders- og brugspatina herunder nogle mindre afslag i glasur. Ovaltformet vase med sort/turkisgrøn glasur: Reparation på begge “hanke”/ornamenter - heraf den ene mere omfattende.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud