1626/538
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Lænestol med tilspidsende ben af palisander. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model V11. Udført hos Holger Christiansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Keder med slitage. Sammenfaldet fyld i ryghynde. Ben med vandmærker. Tørre og løse gjorder under sæde. Skind med krakeleringer på ryg.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag
11 bud