872/​267

Orientalsk lygteur med spilleværk i kasse af hardwood med indlægninger af perlemor og messing, skive af forgyldt metal indgraveret med ornamentik, skive af hvid emalje, værk med sekundtviser og kvarterslag, ombygget pendul til balance escapement. Antageligt fransk værk, 19. årh.s begyndelse. H. 68. B. 38. D. 20.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK