872/267
Orientalsk lygteur med spilleværk i kasse af hardwood med indlægninger af perlemor og messing, skive af forgyldt metal indgraveret med ornamentik, skive af hvid emalje, værk med sekundtviser og kvarterslag, ombygget pendul til balance escapement. Antageligt fransk værk, 19. årh.s begyndelse. H. 68. B. 38. D. 20.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017
Vurdering
Hammerslag