1950/1320
Topas- og diamantring af delvist forgyldt og oxideret sterlingsølv prydet med ovalfacetslebet hvid topas omkranset af talrige enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.35 ct. Str. 52.
Nypris 7.700,- Diamantbevis nr. 165058 og æske medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 11. december 2019
Vurdering
Hammerslag