1812/13
Niels Simonsen (f. København 1807, d. Frederiksberg 1885)
Nordafrikansk landskab med beduiner i kamp med franske Chasseurs d'Afrique. Sign. N. Simonsen 1880. Olie på lærred. 40×64.
Lærredet er dubleret. Én reparation. Minimale krakeleringer og retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018
Vurdering
Hammerslag